Wizjonerzy tekstu. Ty tworzysz, my nadajemy profesjonalny wygląd. Kompleksowa obsługa Twojego tekstu.
Start > Korekta tekstu

Zastanawiasz się, czym różni się korekta tekstu od redakcji tekstu?


Redakcja językowa tekstu, choć popularnie nazywana korektą, jest pierwszym czytaniem tekstu. Pracujemy wtedy nad tekstem, który dostaliśmy od Ciebie.


Wtedy też poprawiamy błędy:

  • ortograficzne,
  • interpunkcyjne,
  • fleksyjne,
  • składniowe,
  • logiczne,
  • leksykalne,
  • pozostałe.

Redakcja tekstu czy korekta tekstu? Jak to jest?


Redakcja i poprawa błędów oznacza z reguły ingerencję w tekst. Jednakże to Ty decydujesz, jak głęboka będzie ta ingerencja. Czasem, aby tekst był poprawny językowo, a do tego stylistycznie, formalnie i logicznie, musimy w ten tekst ingerować głębiej.


Londyńskie London Eye.

Korekta jest zaś drugim lub nawet trzecim czytaniem Twojego tekstu, ale poddanego już redakcji, łamaniu i składowi, a w razie potrzeby również formatowaniu. Czasem zdarzy się, że przy poprawie tekstu pojawi się niezamierzony błąd: jakiś pozostawiony cudzysłów, literówka czy błędny znak interpunkcyjny. To w trakcie korekty, którą wykonuje zawsze inna osoba, wyłapujemy resztę błędów. Dzięki korekcie, mamy pewność, że Twój tekst jest całkowicie wolny od błędów. Taki mamy cel i do tego dążymy, ale gdzieś może się zawieruszyć jakiś błąd. W końcu jesteśmy tylko ludźmi. Podczas korekty nie ingerujemy już w tekst, tylko wyłapujemy drobne i mało widoczne błędy.


Jak ustalamy koszt korekty?

Do ustalenia kosztu usługi potrzebujemy informacji o liczbie arkuszy drukarskich lub formacie strony i liczbie stron. Jeden arkusz drukarski to osiem stron publikacji w formacie A4 lub 16 stron publikacji w formacie A5. Format A4 to 210 x 297 mm, zaś format A5 to 148 x 210 mm.
Na tym etapie pracujemy na plikach w formacie pdf.


Dlaczego redakcja tekstu jest potrzebna Twojemu tekstowi.


Może wystarczy Ci tylko korekta dostępna w Wordzie lub jakieś darmowe narzędzia? Zwróć uwagę, że tego typu narzędzia bardzo dobrze wyszukują literówki typu „moist” zamiast „most”. Jednakże przy innych błędach, narzędzia te są bezradne. Nawet w tak prostych przypadkach, jak podobieństwa słów: „ukarze” i „ukaże”. Dla narzędzi będą poprawne, bez względu na kontekst.


Jak widzisz, aby Twój tekst był wolny od błędów, wyglądał profesjonalnie, pozwól nam się nim zająć. Skontaktuj się z nami już dziś.

A Ty wyobraź sobie, co będziesz mógł w tym czasie robić...