Image by Freepik

Zastanawiasz się, czym różni się korekta tekstu od redakcji tekstu


Redakcja językowa tekstu, choć popularnie nazywana korektą, jest pierwszym czytaniem tekstu. Pracuję wtedy nad tekstem, który dostałam od Ciebie. Wtedy też poprawiam błędy: ortograficzne, interpunkcyjne, fleksyjne, składniowe, logiczne, leksykalne i pozostałe. Redakcja i poprawa błędów oznacza z reguły ingerencję w tekst. Jednakże w pełni szanuję Twoją twórczość, Twoje pomysły i moja ingerencja w tekst będzie ograniczona do niezbędnego minimum. W przypadku konieczności większych zmian, poinformuję Cię o tym i Ty zadecydujesz o zakresie zmian.


Korekta jest zaś drugim lub nawet trzecim czytaniem Twojego tekstu, ale poddanego już redakcji, formatowaniu lub/i składowi. Czasem zdarzy się, że przy poprawie tekstu pojawi się niezamierzony błąd: jakiś pozostawiony cudzysłów, literówka czy błędny znak interpunkcyjny. A czasem, podczas formatowania lub składu, tworzą się nowe błędy, także błędy składu i formatowania. Chochlik drukarski nie śpi ;) To w trakcie korekty wyłapuję takie błędy. Dzięki korekcie, masz pewność, że Twój tekst jest całkowicie wolny od błędów. Taki mam cel i do tego dążę, ale gdzieś może się zawieruszyć jakiś błąd. W końcu jestem tylko człowiekiem. Podczas korekty nie ingeruję już w tekst, tylko wyłapuję drobne i mało widoczne błędy.


Chcesz zapewnie, aby Twój tekst był wolny od błędów, wyglądał profesjonalnie. Dlatego pozwól mi się nim zająć. Skontaktuj się ze mną już dziś.


Napisz do mnie: